Může se nám to zdát jako hloupost, ale voda je pro nás opravdu velmi cenná. Naše planeta je sice z většiny vodou tvořena, jenže více než 97 % tvoří voda slaná. Dokud nevymyslíme nějaký zázračný způsob odsolování, jsme odkázáni na to málo sladké vody, které máme k dispozici. Zásoby přitom dochází, což si svět pomalu uvědomuje.
V Evropě se stále zdá, že vody je nekonečné množství. Pokud s ní šetříme, děláme to obvykle kvůli uspoření peněz. V budoucnu by ale mohlo být vše jinak. Existuje totiž návrh ústavního zákona na ochranu vody, podle kterého by vás pak třeba napuštění plného bazénu mohlo vyjít až na sta tisíce.
Úspory vody jsou doopravdy nutné
Podle statistik ČSÚ spotřebuje každý Čech za den průměrně cca 90 l pitné vody. Je to moc, nebo málo? Jde o výrazně větší množství, než se spotřebovalo na konci 80. let, protože tehdy jsme vyplýtvali denně 170 l na osobu. Přesto ještě máme co zlepšovat. Chcete znát konkrétní tipy na úspory vody v domácnosti?
Základem je vodu nevylívat
Nejdůležitější pravidlo zřejmě zní: Nevylívat použitou vodu. Existuje spousta činností, při nichž využíváme vodu, kterou poté vylijeme do odpadu, přitom je to úplně zbytečné. Jmenujme například umývání zeleniny, vaření zeleniny či sprchování se. Takto použitá voda se dá využít znovu – na zalévání květin a zahrady.
Zahrádku si pravděpodobně nechcete zalít chemikáliemi, které se skrývají ve sprchovém gelu či koupelové pěně. Opravdu ovšem chcete tyto chemikálie dávat na svou kůži? Možná by bylo lepší investovat do přírodní kosmetiky a pak byste nemuseli mít strach zalévat s použitou vodou zahradu.
Zkuste činnosti vyžadující vodu vykonávat méně často
Nikdo po vás nechce, abyste si v rámci úspory vody v domácnosti nečistili zuby či se neumývali. Rozhodně ale nemusíte chodit do sprchy dvakrát denně, ostatně nesvědčí to ani vaší kůži. Prát můžete až tehdy, když naplníte celou pračku, stejně tak myčku nepouštějte jen zpola plnou. Jestli ji máte zbytečně velkou, investujte raději do další sady nádobí a sbírejte špinavé nádobí například dva dny.
Máte-li zahradu, sbírejte dešťovou vodu
Voda z uvařené zeleniny je sice skvělá na zalévání, ale bazén si s ní asi nenapustíte. Na to můžete využít zase vodu dešťovou. Jestliže vlastníte zahradu, pořídit si nějakou nádrž na vodu je určitě výborný nápad. Dá se do ní svádět i voda z okapů. Budete mít vystaráno na zálivku a třeba i na bazén. Samozřejmě je nutné pak upravit pH takové vody, na rozdíl od té pitné je ale měkčí a pro tělo přirozenější.
Pokud vás téma úspory vody zajímá, celou řadu dalších tipů najdete na webu E.ON v jejich rádci.