V dnešní době moderního stylu a architektury často zapomínáme, že i starožitné věci mají velkou cenu, mnohdy větší, než nové výrobky. Interiér je dnes většinou laděn do bílé barvy, jsou moderní zaoblené kraje a rohy nábytku, celkově interiéry nových domů působí někdy až moc uhlazeným dojmem. Co takhle zkusit se trochu vrátit zpět? Do dob honosných domů, do dob dřevěného nábytku zdobeného zlatem.
Opravdu? Není to moc staré?
Spousta lidí má ráda retro styl, tak proč by to měl být problém? Samozřejmě i starožitný nábytek by měl být nějakým způsobem slazený, aby nepůsobil kýčovitě. Právě o tom to je, umění poskládat si interiér tak, aby byl přesně podle vašich preferencí, aby působil vkusně, ale aby nebyl zase moc nudný. Pokud by sami nemáte rádi staré doby, honosné paláce, a upřednostňujete novodobý styl, zřejmě není o čem diskutovat. První zásadou je, že se to musí líbit vám.
Určitě je velmi drahý…
To není tak zcela pravda. Tedy pokud si nechcete koupit originál z 18. století. To rozhodně drahé bude, už jen kvůli jeho stáří a historii. Dnes je však tak rozsáhlá nabídka všemožných druhů nábytku, že nebude problém sehnat, samozřejmě ne originál, za rozumnou cenu. Nebo si třeba můžete nechat takovýto starožitný nábytek udělat od truhláře. Jako vždy je to jen na vás a vašich finančních prostředcích.
A kde takový nábytek koupit?
Pravdou je, že starožitný nábytek není úplně běžná věc. Zřejmě ho nekoupíte v běžných řetězcích, jako je například IKEA. Pravděpodobně se více vyplatí hledat na internetu, nebo si takový nábytek objednat od truhláře přesně na míru a podle vašich představ a požadavků.
Jak takový nábytek sladit
Starožitný nábytek není to zrovna nejčastější nábytek, který v interiéru moderních domů nebo budov najdete. A to je na tom přece to úžasné. Je úžasné vystupovat z řady. Jestliže takový nábytek ladíte, nejspíše je nejlepší si objednat přímo bytového architekta. Nemáte-li na to peníze je nejlepší se s někým vždy poradit, třeba jenom s kamarádem, aby vám na to řekl jeho vlastní názor. Neexistuje zaručený tip, jak takový nábytek sladit. Mějte však vždy na paměti, že méně je někdy více.