Léto a podzim jsou období, kdy se ve městech neustále něco staví, rekonstruuje a betonuje. Občas se tak z cesty domů stává úniková hra, která zkouší vaše nervy.
Zkuste si ji zpestřit tím, že budete odhalovat, co všechno je při stavbě potřeba, jakými fázemi prochází, jaké materiály se v určitých fázích stavby používají a kde je vlastně sehnat.
Nikdy nevíte, zda za pár let nebudete chtít rekonstruovat dům nebo se podílet v rámci politiky městských částí na rozhodování o financích na obnovu chodníků, radnice nebo jiných veřejných staveb. A v tu chvíli se vám budou znalosti materiálů používaných na stavbě hodit.
Bezpečnost nade vše
Stavební parcelu byste měli poznat už zdálky, a to nejen díky přítomnosti strojů a pracovníků v oranžových vestách, ale taky díky výzarnému výstražnému pletivu. Je dost pevné, aby vydrželo náhodné nárazy a posuny, a zároveň dost lehké na to, aby se s ním dalo jednoduše manipulovat.
Krom staveb ho potkáte třeba i při vytyčování tratí cyklistických nebo automobilových závodů. Vydrží na jednom místě bez poškození celou sezonu, je totiž odolné vůči slunečnímu záření i povětrnostním vlivům.
Výkopy, základy, izolace – místa, kde najdete geotextilie
Nejčastějším typem stavebních prací, se kterými se ve městě setkáte, jsou nejrůznější výkopy, obnovování hydroizolace domů a pokládka kabeláže. Aby se stěny příkopů nebortily, často se k jejich vystlání používá právě geotextilie. O co jde?
Netkaná textilie (geotextilie) je útvar z textilních vláken, většinou polypropylenu nebo polyesteru. Běžný spotřebitel se s ní setká třeba v podobě mulčovacích textilií na zahradě, které mají ale poměrně nízkou gramáž.
Na stavbu se hodí ty s gramáží od 200 g/m2 po 500 g/m2. Jsou dostatečně pevné, aby odolaly oděru, zvládly zasypání štěrkem a nepoškodily se například při obalování drenážních trubek. Při výstavbě drenáží a obnovování hydroizolace domů se setkáte také se speciální černou nopkovou fólií. Ta se klade na stěnu domu, aby se vlhkost nedostávala dovnitř a aby stavba větrala.
Zelené město – nejen stromy, ale i parkoviště
Trendem poslední doby je vracet do měst zeleň. Týká se to nejen výsadby stromů na ulicích, ale i plánování parkovacích ploch. Vybetonované areály v létě sálají teplo jako rozpálená kamna a mít zde zaparkované auto není moc dobré. Možná jste si všimli, že některá parkoviště jsou proto na první pohled travnatá.
Péče o trávník tak, aby vydržel nepoškozený každodenním popojížděním, by byla ale neúměrně drahá. Proto se často používají zatravňovací dlaždice, kterou vytvoří dostatečně pevný povrch při jízdu, ale zároveň umožní v mezerách vyrůst krátkému travnímu porostu.
Necháte se inspirovat? Pokud ano a právě jste zjistili, že potřebujete doma něco budovat, stačí navštívit e-shop firmy Agrotex a vybrat si z široké nabídky geotextilií i dalších materiálů vhodných na stavbu.