Výběr skla do okenního rámu je podobná věda, jako výběr samotných rámů, a díky bohaté nabídce na současném trhu je někdy složité se v jednotlivých sklech správně zorientovat, proto jsme se rozhodli přinést vám stručného průvodce po aktuálně nabízených sklech. Každý projekt je jedinečný a ne každému vyhovují už hotové modely oken spárované s rámy, i když se při jejich tvorbě výrobci snaží o dosažení optimálních vlastností a rozhodně proti dobře navrženým modelům nic nemáme. Přesto ale víme, že existují i specifické estetické požadavky na okenní skla a i pro tyto účely představujeme následujícího průvodce po světě okenních skel.
Izolační skla – Dnes nejběžněji používaná skla do většiny typů rámů se dělí podle množství použitých tabulí skla na izolační dvojskla a trojskla. Jak už napovídá samotný název izolační dvojsklo je tvořeno dvěma skly, izolační třemi. Mezi skly bývá pro lepší izolaci napuštěn argon, který díky svým inertním vlastnostem izoluje teplo lépe než vzduch. Povrchy izolačních skel jsou obvykle pokoveny pro zlepšení termoizolačních vlastností a na odbourání tepelných mostů či velkých rozdílů teplot, které by mohly zapříčinit srážení vlhkosti, jsou mezi skly tzv. vymezovací nebo distanční rámečky. Tyto rámečky přidávají další oddělovací vrstvy vzduchu a u dvojskel přidávají i hodnotu součinitele tepelné prostupnosti, díky čemuž tyto izolují podobně jako trojskla.
Tepelné folie – V některých případech je možné zvýšit termoizolační vlastnosti skel pomocí tzv. tepelných fólii nebo též tepelných zrcadel. Přestože se s nimi nejčastěji setkáme jako s podpůrným prostředkem u izolačních dvojskel, bývá jejich použití možné i u jiných typů oken, a proto je zde uvádíme jako samostatný druh. Tepelné zrcadlo je vlastně fólie, jejímž úkolem je odrážet tepelné záření zpět k jeho zdroji, tedy v zimě do místnosti a v létě naopak ven. Tepelné fólie nejsou ovšem vhodné např. do pasivních domů, kde je důležitá maximalizace solárních zisků, ale mohou představovat vítané zlepšení v případech, kdy by bylo z důvodu vysoké hmotnosti nevhodné používat izolační trojskla, jelikož dvojskla opatřená dvěma fóliemi izolují podobně jako právě trojsklo, ovšem při výrazně nižší hmotnosti.
Bezpečnostní skla – Na základně podmínek provozu dané budovy, požadavků pojišťovny či vašich preferencí co se týče ochrany osob a majetku, je možné využít tzv. bezpečnostních skel. Bezpečnostní skla plní několik funkcí zároveň, zejména zabraňují neoprávněnému vniknutí osob z vnějšku oken či zabraňují vysypání celé okenní tabule v případě jejího poškození. Bezpečnostní skla se nejběžněji používají buď na místech, kde existuje riziko kriminálního nebezpečí, či kde hrozí zranění osob pohybujících se v objektu, tedy nejčastěji na sportovištích, školách nebo v dětských pokojích. Úprav bezpečnostních skel existuje celá řada od běžně používaných drátoskel, přes použití specializovaných fólií, až po tvrzená skla ESG nebo vrstvená skla VSG. Drátosklo zajistí, že se sklo po rozbití nevysype z rámu, čímž do objektu nevniknou nezvaní hosté, fólie zase zaručí lepší zvukově-izolační vlastnosti, a díky ní se poškozené sklo nevysype z rámu. Bezpečnostní skla se speciální fólií jsou často používána v dětských pokojích nebo tam, kde hrozí zranění nechráněných osob, tedy nejrůznější sportoviště a rekreační objekty.
Sklo ze zvýšenou protipožární odolností – Protipožární skla jsou v zásadě tvořena průhlednými mezivrstvami, které v případě požáru nabobtnají a změní se v pevnou a neprůhlednou protipožární izolaci. Ta pak plní funkci jak pevnostní (sklo nepraskne vlivem tepla z požáru), tak izolační, kdy takové sklo nepropustí horko z požáru ani jedovaté zplodiny z hoření. Neprůhlednost okna následně pozitivně působí i na průběh evakuačních procedur, jelikož skrze tyto okna není požár ani vidět, ani cítit. Protipožární skla mohou být vyžadována v souladu s opatřeními pro ochranu zdraví a majetku v provozech s vyšším stupněm požárního nebezpečí nebo ve speciálních případech dle pokynů Hasičského záchranného sboru.
Ornamentální a dekorativní skla – Ať už je vaší motivací ochrana soukromí nebo estetické důvody, v dnešní době není problém pořídit si do svého obydlí či kanceláře skla s nejrůznější propustností světla a to jak jednosměrně, tak i obousměrně, popř. s nejrůznějšími vzory, vitrážemi či texturou. Český výrobce oken SULKO v posledních letech nabízí např. velice oblíbený typ oken Stopsol, která neomezují průchod světla do interiéru, ale chrání před pohledem zvenčí. Skla řady Stopsol tak v některých případech dokáží nahradit i závěsy nebo žaluzie. Pokud chcete svému bydlení dopřát neotřelý vzhled nebo chcete upravit pohled do místností, aniž byste rezignovali na jejich světlost, můžete využít i nepřeberné škály reliéfních skel, a to od konzervativních až po velmi nekonvenční výplně.