Vzduchový kompresor dokáže usnadnit řadu činností. Dostali jste model pro řemeslníky či kutily nebo malý, mobilní pístový kompresor k Vánocům? Pak možná přemýšlíte, jak ho co nejlépe využít. V tomto článku se podíváme na všechno, co lze k takovému kompresoru jednoduše připojit a s čím se v dílně či v garáži rozhodně zabavíte.
Existuje nepřeberné množství typů kompresorů, ale dlouhodobě jsou mezi nejprodávanějšími variantami pístové olejové nebo bezolejové verze těchto strojů s možností snadné manipulace, mobility. Pro majitele přináší hned několik výhod, tedy kromě zmíněné koncepce. Mezi největší výhodu patří bezesporu univerzálnost. Pokud daný kompresor nepatří mezi ty nejmenší na trhu, s maličkým vzdušníkem (tlakovou nádobou pro zásobu vyrobeného vzduchu), nízkým výkonem a kompromisním chlazením, zvládne toho dělat vážně spoustu.
Co zvládnou pístové kompresory?
- práci s pneumatickým nářadí
- lakování či jiné úpravy povrchů
- tlakování kol či míčů
- čištění ploch
- odsávání nečistot
Bude příslušenství kompatibilní?
Než se dostaneme k samotnému výběru příslušenství a možnostem, jak ho společně s kompresorem můžete používat, je dobré si říci něco o kompatibilitě. Zkrátka, půjde dané příslušenství ke stroji snadno připojit a bude pro něj kompresor dostačující? Než si jakékoliv příslušenství, ať už různé typy pneumatického nářadí či jiné druhy produktů na stlačený vzduch pořídíte, je dobré si projít některé parametry. Každý prodejce by měl na svém (pokud nejdete do kamenné prodejny) internetovém obchodě u produktů uvádět minimálně pracovní tlak, typ připojení a spotřebu vzduchu v litrech za minutu. Například u pneumatického nářadí je to jednoduché – téměř všechny typy jsou koncipovány pro tlak 6,3 bar. S takovým tlakem pracuje většina kompresorů pro kutily a řemeslníky. Alespoň o starost méně.
Větší problém nastává u spotřeby vzduchu. Pokud vzduchový kompresor nedokáže do příslušenství dodávat požadované množství vzduchu, nedočkáte se odpovídající funkčnosti a výsledků práce. Zařízení se nebude ničit, ale prostě nebude pracovat dle očekávání. Při nadměrném odběru vzduchu budete naopak ničit kompresor. Proto příslušenství vybírejte vždy s nižším odběrem vzduchu, než dokáže dávat váš kompresor.
Typ připojení jsme si nechali jako poslední důležitý parametr. Tedy, ne tolik důležitý pro vztah samotného kompresoru a příslušenství, ale pro mezikus v podobě hadice, kterou budete téměř vždy potřebovat v nějaké podobě. Velkou výhodu představují rychlospojky, usnadňující spojování a rozpojování. Důležité je hledět také na vsuvky – protikusy rychlospojek. Zde si dejte na kompatibilitu velký pozor, stejně jako na těsnost spojovacích materiálů a samotné hadice. Zbytečné úniky by vás mohli přijít draho. Hlavně, pokud chcete kompresor používat pravidelně.
Pneumatické nářadí
Výbornou alternativou akumulátorovému nebo elektrickému nářadí jsou pneumatické verze těchto pracovníků. Stlačený vzduch dokáže roztočit brusky či vrtačky poměrně snadno do vysokých otáček, příklepovým utahovákům či sekacím kladivům zase poskytne velkou razanci. Nářadí bez akumulátoru má také o hodně nižší váhu. Není divu, že mnoho pneumatického nářadí má při své výkonnosti velmi kompaktní rozměry.
Příslušenství pro úpravu povrchu
Všechny pistole v lakovnách, stejně jako tryskací pistole, pohání stlačený vzduch. Takové lakování se stalo ještě snazším a dostupnějším s příchodem pistolí typu HVLP, které při nízkém tlaku dokáží nanést velké množství barvy. Zamezují tím velkému rozpraši barvy, díky čemu i běžný kutil bez speciální místnosti na lakování nezbarví celý prostor. Povrch lze se stlačeným vzduchem také efektivně čistit. Ofukovací pistole či odsávací pistole vás rychle zbaví nečistot, například po vrtání a zájemci o renovaci povrchů rozhodně ocení pískovací pistole pro různé typy abraziv.
Tlakování kol či míčů s pneuhustiči
Ušetřit si práci s ruční pumpičkou vám umožní praktické pneuhustiče. Ty lepší mají i velmi přesné manometry a jsou opatřeny ochranným pogumováním proti poškození při pádu. Tak si ušetřete práci a využijte váš kompresor naplno!