Řešíte aktuálně problém, že se vám nedaří napojit na kanalizaci odpadních vod? Pak by pro vás byla ideální varianta v podobě domácí čistírny odpadních vod. Dříve se tento problém řešil žumpou, která se musela pravidelně vyvážet někam do polí nebo na jiné zemědělské pozemky. Dnes je to zakázané, takže ideální a také ekologickou variantou se stala tato domácí čistírna. Tak jako v klasických čističkách vod pro celé město je tento proces minimalizován do podoby plastové nádrže, která je zapuštěna do země. My vidíme pouze víko. Vnitřní prostor je členěn na několik komor, kde probíhají nejrůznější procesy mechanicko-biologického čistění.
Odpadní voda, která do nádrže přicestuje, se pročišťuje bakteriemi. Již se nepřidává žádná chemická substance. Jde tedy o velmi ekologicky šetrný proces, při kterém dojde k pročištění vody. Jediné co bakterie potřebují je kyslík, který je do nádrže vháněn dmychadlem. Další podmínkou je trvalý přísun živin. Pokud tedy budete přemýšlet, jestli bude čistička funkční v i období zimy, kdy nebudete chatu navštěvovat, nemusíte mít obavy. Při nedostatku přísunu znečištěné vody se bakterie zaměří na kal z kalojemu. Tento zmíněný kal je potřeba pravidelně odstraňovat, na zahradu se hodí do kompostu nebo jako hnojivo.
Také voda z těchto čistíren se hodí na zalévání zahrady jako užitková voda. Tato voda z čistírny se pak dá následně dočistit v okrasném jezírku, kde je více vzduchu a proces je rychlejší a dosáhnete tak lepších výsledků. Zahradní jezírko má opravdu mnoho funkcí a jednou z nich může být právě spolupodílení se na čištění vašich odpadních vod, sníží se vám spotřeba vody a budete mít dobrý pocit, že děláte něco pro přírodu. Pro zabudování této čističky potřebujete hygienický posudek, povolení od stavebního úřadu a projekt této čističky. A rada na závěr, neumisťujte domácí čističku pod okna, ale někde na stinné místo, dál od obytného prostoru.