Ruku na srdce – kolik hodin denně strávíte sezením před obrazovkou počítače? Zpříjemněte si tento čas jak nejvíce je to jen možné a zbavte se rizika bolesti zad. Klíčem k záchraně je v tomto případě výběr té nejvhodnější kancelářské židle, která poskytne vašim zádům potřebnou oporu a vám nabídne komfort i při dlouhém sezení bez pohybu. Abyste neudělali při výběru chybu, měli byste se držet několika jednoduchých pravidel, která vám pomohou koupit přesně takovou židli, kterou potřebujete.
Ještě než na židli sednete, můžete si ověřit, zda je základna dostatečně stabilní a pevná. Předem zapomeňte na modely s plastovým „podvozkem“, v dnešní době ale i tak převládají kovové kříže, které nabízí mnohem větší pevnost. Společně se spodní základnou židle záleží také na kolečkách, která by měla zajistit snadný pohyb, ale zároveň by se neměla otáčet až příliš snadno, aby nedošlo k neúmyslnému pohybu.
Zřejmě největší pozornost byste ale přece jen měli věnovat opěradlu. To by mělo kopírovat tvar vaší páteře a zajistit pevnou oporu nejen zádům a krku, ale také bederní části zad, na kterou se u výrobců židlí často zapomíná. Každý člověk je originál, a proto se vyplatí židli pořádně vyzkoušet. Pokud se vám na ní nesedí pohodlně, nekupujte ji, ani kdyby měla sebevíce doporučení od prodejce.
Moderním trendem u kancelářských židlí je právě nastavitelnost – aby vyhověla všem individuálním požadavkům každého zákazníka, mělo by být možné snadno přizpůsobit hned několika atributů. Kromě nastavitelného opěradla a opěrky hlavy se můžete setkat dokonce s opěrkami loktů, které lze taktéž přizpůsobit, co se výšky týče.
Pokud patříte mezi náročné zákazníky, hledejte u židle možnost takzvaného dynamického sezení. Židle s touto funkcí se neustále přizpůsobuje vašemu pohybu a nenechává tak svaly zahálet.
V neposlední řadě myslete také na materiál, ze kterého je židle vyrobena. Dbejte, aby byla látka prodyšná a vzduch mohl skrz materiál proudit. Zároveň nezapomínejte na potřebu snadného čištění a zároveň i odolnosti židle.