Vždycky jste měli tušení, že ta stará komoda po prababičce není obyčejný kus nábytku. Reprezentuje historii. Umělecký kousek, jehož přítomnost vás vždy pohladí na duši a v myšlenkách vezme zpět do „starých dobrých časů“. Jen vám nejde do hlavy, proč se z ní ozývají prapodivné zvuky. Znamená snad chroupání a jemné vrzání, že se v jejích útrobách usadily temné síly? Přistupte k ní blíže a všimněte si drobných dírek. Koukáte se na vchodové dveře červotoče!
Nejen komoda, ale podstatě jakýkoliv druh nábytku z jehličnatého dřeva – pro červotoče proužkovaného je ideální prostředí do 30 °C. Jiné druhy však snesou mnohem tvrdší podmínky. Například červotoč umrlčí, kterému se daří v mrazech a přežije do teploty kolem 40 °C. Bez ohledu na to, který ze zástupců neblaze proslulých červotočů pojal váš majetek za svůj, musíte okamžitě jednat.
Proč je červotoč nevítaný host?
Dospělí jedinci škodliví nejsou. Vrásky na čele nám přidělávají larvy, které ve dřevě hloubí nekonečnou spleť chodbiček zakončených výletovými otvory. Tím se nejenže snižuje celková pevnost dřeva, ale také zvyšuje riziko vniknutí vody či napadení dřevokaznými houbami.
S likvidací červotoče neotálejte
Že váš nábytek není posedlý nadpřirozenou entitou, ale „jen“ docela obyčejným dřevokazným hmyzem, už víte. Jak se ho tedy zbavit? Jisté je, že červotoč sám neodejde, nemá k tomu nejmenší důvod.
V prvé řadě stanovte rozsah poškození. Pokud je napadené dřevo silně poškozené, budete se s ním muset rozloučit. Další možností (pokud prvek zachránit lze) je ochrana dřeva v podobě impregnace. Ta působí tak, že hmyz zahubí po sežrání naimpregnovaného dřeva (tzv. požerkové insekticidy), nebo larvám zabrání v dalším vývojovém stádiu (tzv. hormonální insekticidy).
Pokud již impregnace není možná, protože se larvy prokousaly příliš hluboko – a stále je možné nábytek zachránit – obraťte se na profesionály, kteří červotoče zlikvidují pomocí mikrovlnného záření nebo jiné moderní metody.