Váháte, jaký typ sauny si domů pořídit? S rozhodováním vám pomůže naše porovnání základních rozdílů. Zaměřili jsme se přitom na 2 nejrozšířenější typy, se kterými se dnes můžete na trhu setkat.
Finská sauna – vyšší teploty vyžadují kamna a dobrý zdravotní stav
Tradiční finská sauna se skládá ze saunovací kabiny a topidla, které rozpaluje kameny. Ty pak dlouho sálají a při polévání vodou uvolňují do vzduchu větší množství páry. Teplota uvnitř finské sauny se může vyšplhat až k 110 °C, ve spodní části se pak pohybuje kolem 60 °C. Oproti infrasauně tu docílíte daleko vyšších teplot a výrazně vlhčího vzduchu. Po saunování byste měli tělo ochladit a celý proces přibližně třikrát zopakovat. Oproti tomu v infrasauně se drastické ochlazování nedoporučuje.
Drobnou nevýhodou finské sauny je, že musíte spolu s ní koupit i saunová kamna. V případě infrasauny nic dalšího dokupovat nemusíte. Zároveň není finská sauna vhodná pro všechny. Nedoporučuje se lidem, pro které jsou vysoké teploty příliš zatěžující – není vhodná například pro osoby s vysokým krevním tlakem nebo kardiaky.
Infrasauna – moderní alternativa pro rodiny s dětmi a osoby se zdravotním omezením
Infrasauny do bytu fungují na jiném principu než tradiční finské sauny. Uvnitř kabiny jsou zářiče produkující infračervené záření, které zahřívá tělo více do hloubky. Teplota uvnitř infrasauny se pohybuje přibližně v rozmezí od 20 °C do 60 °C, organismus tak není nijak zvlášť zatěžován. Pobyt v infrasauně je tím pádem vhodný i pro děti a starší osoby.
Infrasaunu mohou navštěvovat i lidé, pro které není finská sauna ze zdravotních důvodů vhodná. Po domluvě s lékařem se mohou bezpečně saunovat i astmatici, alergici nebo osoby se srdečním onemocněním. Infrasauna také napomáhá při léčbě revmatismu, akné, artritidy, ekzémů, onemocnění uší nebo bolestí v krku.
Už víte, jakou saunu si domů pořídíte?