Pokud je vám často zima, rozhodně také hledáte různá řešení, jak se co nejrychleji a nejefektivněji zahřát. Z hlediska použití jsou určitě dobrou volbou elektrické přímotopy, které přinášejí mnoho výhod. Zároveň však chce každý také hledět i na svou peněženku, a tak každého jistě zajímá také výkon takového topidla.
Většina těch, co jsou na našem trhu, mají příkon zhruba 1 000 až 2 000 W. To hlavně záleží také na nastavení termostatu, zda je na plno, nebo vytápí pouze na menší teplotu. Dle odborníků a výpočtů se potom dá u přímotopů mluvit o výkonu okolo 35 – 40 W na kubický metr v místnosti. Tato čísla však nemusí lidem mnoho říci, tak se pojďme na výkon a spotřebu podívat konkrétně.
Nepoužívejte přímotopy na běžné vytápění
Pokud tedy budeme mít přímotop s maximálním příkonem, a to 2000 W, záleží na tom, jak často bude puštěn. Jak je známo, hodí se hlavně na přitápění, a nikoliv na běžné vytápění. Pokud bychom ho na plný výkon měli puštěný zhruba 10 hodin denně, zaplatily bychom mezi 2 500 – 3 000 Kč měsíčně. Naopak při dvou hodinách denně by nás jeho provoz stál pětistovku měsíčně, tedy cca. 15 korun denně. A to v případě plného výkonu. Pokud bychom ho snížili, náklady jdou samozřejmě také dolů. Z hlediska pořizovací ceny a snadné použitelnosti je tak přímotop rozhodně ideálním řešením.
Po jakých parametrech přímotopu se dívat?
Na celkových výkonech samozřejmě závisí i to, jak dokáže daný přímotop místnost vytopit. Ideální jsou v tomto ohledu čísla. Místnost o ploše 20 metrů čtverečných ve starém nezatepleném domě by měl bez problémů vytopit přímotop s výkonem již zmiňovaných 2 000 W. Naproti tomu do nízkoenergetického domu, nebo novostavby plně stačí výkon zhruba poloviční. I to je ukázka toho, proč jsou elektrické přímotopy natolik oblíbeným, a poměrně efektivním řešením. Veškerá energie je totiž přeměněna pouze na teplo, které jde následně odvedeno tam, kam má, a to do místnosti, kterou vytápíte.
Více o přímotopech na vzdusin.cz