Ve stavebním průmyslu je obrovský zájem o nízkoenergetická řešení. V pasivních domech se používají rekuperační jednotky, které slouží ke zpětnému získávání tepla. Venkovní čerstvý vzduch je oteplován, respektive ochlazován na pokojovou teplotu. Oceníte to především v zimních měsících, protože se větráním neztrácí tolik tepla. V následujících řádcích vám prozradíme, jak rekuperace funguje.
U rekuperační jednotky je důležité, že se nemíchá odpadní vzduch s čerstvým. Zařízení disponuje rekuperačním výměníkem, do něhož vstupuje čerstvý vzduch zvenčí a z druhé strany odpadní vzduch z objektu. Ve výměníku jsou kanálky, kterými se odděluje vzduch, takže ten čerstvý nenasaje pachy z toho odpadního.
Uvádí se, že rekuperace do bytu dosahuje vysoké účinnosti předání tepla, a to okolo devadesáti procent.
Co je to účinnost rekuperace?
Pod účinností rekuperace vzduchu si představte účinnost zpětného získávání tepla. Jedná se o číslo, které vyjadřuje využití odpadního vzduchu na ohřev čerstvého, studeného. Pokud je účinnost nulová, jako je tomu u otevřeného okna, znamená to, že teplý vzduch je odváděn pryč a studený přiváděn do místnosti. V interiéru se tak teplota ochladí, musíte více topit a podobně.
Jaké využití má rekuperace?
S rekuperačními jednotkami se setkáte u takřka všech nízkoenergetických či pasivních stavení. Rozlišuje se, jestli se má instalovat rekuperace do celého objektu, nebo jen lokálně do konkrétní místnosti.
Přestože v interiéru používáte klimatizaci, nemusíte se bát, že by se v létě do vychlazené místnosti dostával teplý vzduch zvenčí, protože rekuperační jednotka zajistí, aby byla teplota přiváděného vzduchu vždy taková jako v interiéru.
Současný trh je rozmanitý a nabízí různé rekuperační jednotky. Velice oblíbená a žádaná je rekuperace Aldes. Zbaví vás plísně, zajistí čerstvý vzduch a konečně vyřešíte problémy s větráním.