Také se s každým novým vyúčtováním za elektrickou energii zamýšlíte nad tím, co děláte špatně, jak je možné, že stále platíte tak vysokou částku, přitom se snažíte šetřit, jak se dá? Možná problém není ve vás a vašich elektrospotřebičích, ale v dodavateli elektrické energie. U některých se mohou rozdíly cen vyšplhat až na rozdíly desetitisíců ročně.
Co ovlivňuje cenu elektřiny?
Cena elektřiny se odvíjí od následujících třech faktorů:
Burza – je nejdůležitějším místem pro obchodování s elektřinou. V Litvě sídlí jediná společnost Evropy, která prodává elektrickou energii. Její nabídka je 50 eura za megawatthodinu. Cena v ČR se pohybuje průměrně kolem 35 euro za megawatthodinu. Cenu si tato společnost stanovuje dle nejasných kritérií, jde v podstatě o monopol na trhu v tomto odvětví.
Množství elektřiny – buď může docházet k přebytku, ať už díky mírné zimě, stále vyššímu počtu solárních panelů pro rodinné domy nebo obytné stavby, ale také díky úsporným LED žárovkám, halogenovým typům, které přináší ve srovnání s obyčejnými žárovkami úsporu až ve výši 80%. Na druhé straně může docházet k nedostatku elektřiny, tu však příliš nepociťujeme.
Jak za elektřinu ušetřit?
Způsobů je hned několik. Můžete snížit teplotu v interiéru třeba jen o pár desetin stupně Celsia a vaše peněženka to kladně pocítí. Stejně tak je dobré používat již zmiňované úsporné LED žárovky, nenechávat rozsvíceno tam, kde nejsem, nebo vypínat spotřebiče úplně a nenechávat je v režimu sleep, kdy svítí kontrolní dioda. Máte-li doma takových spotřebičů více, divili byste se, kolik energie ročně spotřebují navíc.
Jestliže používáte elektřinu k vaření, používejte pokličky. Příprava tak bude znatelně rychlejší, kratší a opět ušetříte.
Výborné je ale překontrolovat si nabídky dodavatelů elektřiny ve vašem bydlišti a zjistit, jestli nemůžete využít jiného, levnějšího s výhodnými podmínkami smlouvy i do budoucna. Stačí vyplnit pár základních údajů a kalkulačka cen energií vám ukáže možnosti.