Zdědili jste po prarodičích venkovské stavení na samotě u lesa a plánujete ho zvelebit tak, aby zcela odpovídalo standardům jednadvacátého století? Pravděpodobně se budete muset pustit do kompletní rekonstrukce. Ta často obnáší nejen opravy různých částí objektu, na kterých se podepsal zub času, ale také přizpůsobení dispozic potřebám nových majitelů, výměnu oken a dveří a mnoho dalších činností. Nezřídka je nutné vybudování nové koupelny a toalety, jediná přitom zejména početnějším rodinám nemusí stačit. Pak může vzniknout problém s likvidací odpadních vod.
Pokud nelze objekt připojit k veřejné kanalizaci, je nutné vybudování betonové žumpy nebo septiku
U novostavby je na místě, kam veřejná kanalizace nevede, nutné postavit žumpu nebo septik vždy. U staršího objektu může být nezbytné nahrazení poškozené nebo nedostačující žumpy novou. Právě žumpa díky jednoduché konstrukci a relativně snadné instalaci velice oblíbeným řešením. Na rozdíl od septiku je sice při naplnění nutné nechat její obsah vyvézt a nezískáte z ní čistou užitkovou vodu, její konstrukce je však o poznání jednodušší. Jedná se o jednoduchou jímku, která bývá umístěna zhruba 50 cm pod zemí a jejíž povrch je zakryt zeminou. Žumpa může být i z plastu, výhodnější však je pořízení betonové žumpy. Beton je totiž vysoce odolný materiál se solidní nosností, který odolá rozmarům počasí, vlhkosti i teplotním výkyvům.
Betonové jímky lze využít jako rezervoár vody i pro konstrukci žumpy či septiku
Jednokomorové betonové jímky mohou sloužit jako rezervoáry na pitnou, dešťovou nebo odpadní vodu. Uplatňují se i při stavbě žump a septiků. Z betonu není jenom samotná jímka, ale i její víko. Jaká je u betonové jímky cena snadno zjistíte s pomocí online kalkulačky.