Koupě bytu, domu, rekreačního objektu či pozemku s sebou přináší celou řadu úkonů. Kupujete-li nemovitost na vlastní pěst, určitě se vám budou hodit služby realitního portálu, který vás nenechá na holičkách. Co nákup nemovitosti obnáší?
Hypotéka jako nejběžnější způsob financování
Před samotným nákupem nemovitosti je třeba mít vyřešenou otázku, jakým způsobem budete nové bydlení financovat. Málokdo z nás si může dovolit uhradit nákup realit v hotovosti. Jaké tedy máme možnosti? Máte-li uzavřené stavební spoření, lze využít stavební úvěr. Dalším způsobem financování je běžný bankovní úvěr, který není příliš výhodný. Nejpoužívanější cestou k získání vlastního bydlení je již řadu let hypotéka, již lze využít i na pořízení družstevního bytu, nemovitosti v dražbě či na předplacení nájemného. Až do 50 % výše hypotéky můžete financovat vybavení domácnosti, jako je kuchyňská linka nebo nábytek. Kolik si můžete půjčit? Tento dotaz vám zodpoví hypotéka kalkulačka, do níž zadáte cenu nemovitosti, částku vlastních zdrojů, dobu splácení a fixace, váš věk. Obratem se vám zobrazí předpokládaná výše měsíční splátky, pevná úroková sazba, RPSN a celková splatná částka.
Co vše lze formou hypotéky uhradit?
Předmětem hypotéky není pouze koupě bytu nebo domu. Můžete ji použít též na rekonstrukci a výstavbu nemovitosti, vypořádání spoluvlastnických a dědických nároků, refinancování dříve poskytnutých půjček na bydlení nebo jejich sloučení. V každém případě platí, že vám banka poskytne pouze 90 % potřebné částky, tudíž je třeba zbývající peníze použít ze svých zdrojů.
Využijte bankovní úschovu
Financování nemovitosti máte zajištěno, smlouvy jsou podepsány a nyní přichází na řadu úhrada. Bankovní úschova je ideálním řešením, jak převést peníze, když je nemovitost na katastrálním úřadě dosud psána na původního majitele. Nenastane tak situace, že se v případě potíží ocitnete bez nemovitosti a bez peněz. Tato forma úschovy je výhodná jak pro prodávajícího, tak pro kupujícího.
Nezapomeňte na daň z nemovitosti
Daň z koupě nemovitosti činí 4 % z kupní ceny, daňové přiznání je nutné odevzdat nejpozději do konce 3. kalendářního měsíce od zápisu vlastnického práva na katastrálním úřadě. Přiznání podáváte na finančním úřadě, k doložení budete ještě potřebovat dokument potvrzující nabytí vlastnického práva a vyrozumění o vkladu do katastru nemovitostí.
Využijte služeb CINCINK pro obchodování s nemovitostmi bez starostí
Jak bylo zmíněno v úvodu, realitní portál CINCINK, za nímž stojí silný partner Komerční banka, je tu pro to, aby vás hladce provedl celým procesem nákupu a prodeje nemovitostí. Zajistí pro vás odhad ceny, atraktivní inzerci, technickou inspekci, úschovu peněz a právní služby.