Hledáte nové bydlení, které plně odpovídá současným standardům a nepřinutí vás k mnoha kompromisům? Pravděpodobně ho najdete v nabídce developera FINEP. Projekty české společnosti jsou svými kvalitami proslulé a statistiky to jen potvrzují. V roce 2018 FINEP prodal 481 nových bytů, což je meziročně o 10 % více. Tržby z prodeje však klesly, protože ubylo prodaných rodinných domů, jejichž pořizovací ceny jsou oproti bytům až trojnásobné. Naopak prudce vzrostl počet zájemců o byty 2+kk.
Podle generálního ředitele a jednoho z vlastníků holdingu Tomáše Pardubického je dostupnost otázkou i pro běžnou středně příjmovou rodinu a nikoliv pouze sociálně slabší. Trendem je stěhování za hranice metropole, ovšem nikoliv změna zaměstnání – za tím lidí neváhají dojíždět do centra Prahy. Pardubický dodal, že jediným dlouhodobě ekologickým řešením je budovat byty Praha v lokalitách s již existující dopravní, obchodní a administrativní infrastrukturou.
Lidé se však nestěhují do klidnějších lokalit pouze z důvodů finančně dostupnějšího bydlení. Mnohé láká klid a bezprostřední blízkost přírody. Obojí nabízí například byty v Praze 10 v rámci projektu Malý Háj
Ceny bytů jdou nahoru. Proč?
Během posledních třech let vzrostly prodejní ceny pražských bytů o cca tři čtvrtiny a atakovaly se k hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční. Pardubický uvedl, že k důvodům patří opakované zvýšení sazby DPH, růst ceny stavebních prací, ale také nedostatečná výstavba. Mimo to dochází k růstu cen stavebních pozemků a zpřísňování technických norem.
Zájemci o vlastní bydlení by neměli otálet
V minulosti v Praze vnikalo mnohem více developerských projektů než dnes. Pardubický upřesnil, že významnou roli hraje prodloužení doby pro získání všech nezbytných povolení. Ta se momentálně pohybuje kolem devíti let.
Resumé? Pokud narazíte na atraktivní bydlení, příliš dlouho se nerozhodujte. Mohlo by se stát, že nakonec nebudete mít z čeho vybírat. Nabídku od FINEPU najdete na www.finep.cz.